Vis daugiau dėmesio Lietuvoje skiriama neįgaliųjų poreikiams, tarp jų ir jų patogiam poilsiui pajūrio paplūdimiuose. Klaipėdos mieste yra du paplūdimiai, skirti neįgaliesiems - Smiltynėje ir II Melnragėje. Tačiau privažiuoti iki jų, ypač antruoju atveju, nėra lengva, nes nuo automobilių stovėjimo aikštelės iki paplūdimio veda status kalniukas, kurį nekliudomai įveikti gali tik judrus žmogus be negalios. Dėl to dažnai neįgalieji negali savarankiškai patekti prie jūros, nes trūksta papildomų pagalbinių priemonių arba fizinės žmonių pagalbos.
Klaipėdos neįgaliųjų reikalų tarybos pirmininkas Kazys Bagdonas pastebi, kad norėtųsi bent turėklų ar kitų sprendimų, kurie palengvintų pasiekti paplūdimį judėjimo negalią turintiems žmonėms. Taip pat pabrėžiama, kad neįgalieji nenori būti atskirti ar diskriminuojami ir norėtų turėti galimybę lankytis visuose pajūrio paplūdimiuose, suprasdami, jog finansinės galimybės kol kas ribotos.
Paplūdimių pritaikymas: gerėjanti infrastruktūra ir naujovės
Bendrovės „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki pažymi, kad kasmet pajūrio paplūdimiai vis labiau pritaikomi žmonėms su negalia. Šiemet, pavyzdžiui, I ir II Melnragės paplūdimiuose įrengtos specialios neįgaliesiems skirtos aikštelės su mediniais gultais, patogiais priėjimais, suoliukais ir persirengimo kabinomis.
Gelbėtojai yra pasiruošę padėti visiems lankytojams, kurie susiduria su sunkumais patekti į paplūdimį ar jūron. Netgi skelbiama, kad žmonės su negalia gali naudotis specialiu vežimėliu, leidžiančiu išsimaudyti jūroje, nes gelbėtojai apmokyti teikti tokią pagalbą. Šiuo atveju nereikia išankstinės registracijos - galima atvažiuoti ir paprašyti pagalbos. Tačiau ši galimybė iš tiesų gan mažai išnaudojama, o priežasčių minimos mažos žinios apie paslaugą ir ne visada palanki vandens temperatūra ar oro sąlygos.
Klaipėdos Centrinių paplūdimio infrastruktūra - integracijos pavyzdys
Sporto ir laisvalaikio vietos pritaikymas neįgaliesiems nežengė į atskirą zoną - buvęs Neįgaliųjų paplūdimys Klaipėdoje pervadintas Centriniu paplūdimiu, o pritaikoma infrastruktūra plečiama visiems lankytojams. Jame atnaujinti mediniai takai leidžia patogiai privažiuoti prie jūros tiek neįgaliųjų vežimėliams, tiek tėvams su vaikų vežimėliais. Atsirado platesnės persirengimo kabinos, įrengtos pandusai į apžvalgos terasas, suoliukai, galimybė pasikrauti telefonus ar kompiuterius. Šis požiūris padeda užtikrinti integraciją ir visišką poilsio galimybę visiems be išimties, nepriklausomai nuo fizinių galimybių.
Taip pat skaitykite: Tendencijos paplūdimyje
Tačiau, nepaisant pažangos, dalis neįgaliųjų su vežimėliais kritikuoja naujuosius takus. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos Vilniaus neįgaliųjų dienos centro atstovė Ginta Žemaitaitytė-Buinevičė viešai dalijosi patirtimi, kad danga yra per slidi ir ne visada įmanoma savarankiškai įveikti kilimas nuokalnes bei įkalnes net ir su elektriniu trauktuvu. Taip pat pesimistiškai vertinamos persirengimo kabinų įrangos detalės, pavyzdžiui, aukštai kabantys kabliukai ir sunkiai užrakintų tualetų mechanizmai. Vis dėlto ji pabrėžia, kad patiems stipriausiems tai vis tik prieinama, tačiau daugeliui tai tampa rimtu iššūkiu.
Pritaikymo testavimas ir savivaldybės atsakas
Klaipėdos savivaldybė informuoja, jog takų danga, pagaminta iš perdirbtų poliesterio medžiagų, skirta palengvinti judėjimą paplūdimiuose, testuota kartu su neįgaliaisiais. Danga yra mobili, ją galima ištiesti šiltuoju metų laiku, o esant blogoms oro sąlygoms lengvai surinkti, taip apsaugant nuo audrų ir žiemos poveikio. Tokie sprendimai yra plačiai taikomi Europoje ir artimoje kaimynystėje, pavyzdžiui, Latvijoje.
Aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius pažymi, kad dėl naujų statybų reglamentų dabar būtina užtikrinti ilgalaikę pritaikytų statinių priežiūrą, ypač mažose savivaldybėse, kur dažnai priežiūrą atlieka tik vienas ar du specialistai. Sugriežtinus šiuos reikalavimus tikimasi žymiai pagerinti pritaikytos infrastruktūros kokybę ir prieinamumą.
Pasaulinių rekomendacijų pavyzdžiai Lietuvoje
Vienas pažangiausių atvejų Lietuvoje - Visagino paplūdimys, kuris, nors neturi Mėlynosios vėliavos statuso, yra pavyzdys, kaip turi būti įrengta pritaikyta trasa asmenims su negalia. Pavyzdžiui, žmogus su judėjimo negalia gali atsisėsti ant lieptelio prie ežero ir maudytis, laikydamasis už turėklų. Tai reali pagalba ir įgalinimas mėgautis vandens pramogomis savarankiškai.
Tuo tarpu Vilniaus Valakampių pirmasis paplūdimys, turintis Mėlynosios vėliavos statusą, nėra toks pritaikytas - žmonėms su negalia ten vis tiek tenka prašyti gelbėtojų pagalbos, nes nepritaikyta nuvažiuoti ar įvažiuoti vienam. Taip iškyla svarbi problema: nors oficialiai deklaruojama, kad yra pritaikyta, realybėje tai ne visada prieinama arba patogu naudotis.
Taip pat skaitykite: Veiksnumo apribojimai ir įgaliojimas
Patarimai neįgaliesiems poilsiautojams paplūdimyje
- Iš anksto pasidomėkite, ar paplūdimys turi neįgaliųjų infrastruktūrą, ar yra galimybė pasinaudoti specialiomis pagalbos priemonėmis (pvz., neįgaliųjų vežimėliu maudymuisi jūroje).
- Pasinaudokite gelbėtojų pagalba - nebijokite kreiptis dėl asistavimo tiek prieigos prie paplūdimio, tiek maudynių metu.
- Pabandykite rinktis paplūdimius, kur yra specialūs mediniai takai ir pandusai, nes jie leidžia patogiau judėti vežimėliu.
- Informuokite artimuosius ar draugus apie planus - kartais pagalba ir bendraminčių parama palengvina poilsį.
- Jeigu paplūdimyje yra įrengtos persirengimo kabinos pritaikytos neįgaliesiems, pasinaudokite jomis, tačiau būkite pasiruošę, kad kai kur gali trūkti smulkių patogumų.
- Stebėkite orų prognozes ir vandens temperatūrą - nevėjuotomis, šiltesnėmis dienomis maudynės taps malonesnės ir saugesnės.
Ateities perspektyvos ir visuomenės vaidmuo
Visuomenės inicijuotas dalyvaujamojo biudžeto projektas Klaipėdoje, kurio metu buvo įrengta nauja mobili danga takams, rodo, kad visuomenės požiūris į neįgaliųjų integraciją vis gerėja. Tokie sprendimai leidžia su mažesnėmis finansinėmis sąnaudomis suteikti realią ir kokybišką pagalbą, kartu skatinant bendruomenės supratingumą ir pagalbą.
Taip pat svarbu, kad prioritetas būtų skiriamas ne atskyrimui, bet integracijai, todėl neįgaliesiems skirtų paplūdimių zonos pamažu sujungtos su bendromis erdvėmis, kur visi lankytojai gali jaustis lygiaverčiais poilsiautojais.
Taip pat skaitykite: Aldona Gustas: menininkės kelias ir svarbiausi kūriniai
tags: #neigali #mergina #papludimyje