Pastaruoju metu Lietuvoje vis dažniau pasigirsta pranešimų apie smurto atvejus vaikų darželiuose. Šie incidentai kelia didelį susirūpinimą tėvams ir visuomenei, todėl būtina imtis priemonių, kad tokie įvykiai nepasikartotų.
Atvejų apžvalga
ELTA primena, kad praėjusią savaitę portalas lrt.lt pranešė, jog vienoje vaikų grupėje Vilniaus darželyje „Žvangutis“ ant vaikų galimai buvo šaukiama, jie negaudavo valgyti, kad rečiau eitų į tualetą, tėvai įtaria ir fizinį smurtą. Dėl to darželį paliko 7 vaikai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras žada darželyje organizuoti patikrinimą. Anot darželinukės tėvo, po incidento auklėtoja visiems tėvams išsiuntė ilgą laišką, kuriame aiškino, kodėl taip pasielgė, tačiau tėvų neatsiprašė.
Klaipėdoje, įtariama, vaikų darželyje sumušta nė dviejų metukų neturinti mergaitė. Prieš savaitę iš ugdymo įstaigos pasiėmusi vaiką mama pastebėjo mėlynes ant užpakalio. Po trijų dienų, auklėtoja prisipažino, kad mergytei pliaukštelėjo ranka, mat ši labai verkė. Ant mergaitės užpakalio matyti kelių centimetrų mėlynės.
Beveik tuo pačiu metu Kaune įsiplieskė dar vienas skandalas - Šilainių rajone darželį lankančių vaikų tėvai skundėsi, kad auklėtoja suduoda jiems per rankas. Kauno policija antradienį gavo Kauno m. savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus raštą, kuriame buvo pranešta apie tai, kad lopšelio darželio auklėtoja trankė vaikams per rankas, ėmė už kaklo bei kitais veiksmais sukėlė mažamečiams fizinį skausmą ir naudojo psichologinę prievartą.
Taip pat skaitykite: Lietuvos VSD sistema
Praėjusių metų spalį kilo skandalas dėl šio miesto vaikų darželyje „Bitutė“ darbuotojos veiksmų - įtariama, kad aktyvaus būdo 2 metų berniukas buvo „raminamas“ stipriais psichotropiniais vaistais. Pareigūnų duomenimis, vaiką vaistais girdė auklėtojos padėjėja.
Viename Vilniaus vaikų darželyje daugiau kaip 36 metus dirbusi ikimokyklinio ugdymo vaikų auklėtoja, kuriai buvo mesti įtarimai dėl smurto prieš mažamečius auklėtinius, neteko darbo, tačiau iš dabar jau buvusio savo darbdavio gaus solidžią kompensaciją - daugiau kaip 30 tūkstančių eurų. Taip nusprendė teismas, išnagrinėjęs ilgametės vaikų darželio auklėtojos pareikštą ieškinį dėl neteisėto atleidimo iš darbo.
Vaikų apsauga nuo prievartos prieš vaikus
Tyrimai ir jų rezultatai
Kilus skandalui dėl Kauno darželyje „Šnekutis“, kaip įtariama, naudojamo smurto prieš 4-5 metų vaikus, pareigūnai surengė kratą ir atlieka didelės apimties apklausas. Portalo lrytas.lt žiniomis, lipniosios juostos rastos vienoje darželio grupių. Kitą savaitę turėtų būti apklausti mažamečiai, kurių tėvai kreipėsi į Kauno savivaldybę ir teisėsaugą. Vaikų apklausos vyks Kauno apylinkės teisme pas ikiteisminio tyrimo teisėją, dalyvaujant psichologui.
Klaipėdos apylinkės teismas vasarą nusprendė, kad 61 metų auklėtoja Marytė Vaišvilienė pasielgė netinkamai - smurtaudama prieš mažametę sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą. Jai buvo priteista 1130 eurų bauda ir uždrausta dvejus metus dirbti pedagoginį darbą. Tačiau teismas paliko galioti ankstesnį sprendimą.
Priemonės, kurių imamasi
Po pokalbio su vadove jaučiuosi ramiai, kad bent jau šioje įstaigoje tai nepasikartos. Yra imtasi veiksmų tiek dėl darbuotojų psichologinės gerovės, tiek dėl įtraukimo ir bendradarbiavimo su tėvais“, - žurnalistams po susitikimo su įstaigos vadove teigė G. Jakštas.„Ji supranta atsakomybę, kas įvyko, ir deda visas pastangas, kad tai nepasikartotų. (...) Dabar svarbiausia, kad tai nepasikartotų ne tik čia, bet ir kitur. Tikiuosi, kad šią pamoką bus išgirdę ir kitų įstaigų darbuotojai“, - pažymėjo ministras.
Taip pat skaitykite: Pensijų pasirinkimai Lietuvoje
Įstaigos direktorės Ramunės Vėželytės teigimu, smurtavusi darbuotoja buvo atleista iš karto po tėvų susitikimo, kitos dvi atleistos iš darbo jų prašymu.
Auklėtojų kompetencija
Darželio auklėtojos kompetencija sukėlė abejonių Seimo nariams.„Aš nenoriu tikėti, kad tai įvyko. Jeigu čia rimtai ir jeigu tai tiesa - daug komentarų čia ir nereikia. Matyt, tas žmogus, ta pedagogė, turi problemų su savo kvalifikacija ir jai, matyt, nepatinka tas darbas“, - nuostabos neslėpė Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas Vytautas Juozapaitis.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja N.Putrienė tvirtino, jog direktorė privalėjo iškart nušalinti nuo darbo „Šnekučio“ auklėtoją, o ne perkelti ją iš grupės.„Savivaldybės administracija perima situaciją į savo rankas. Sieksime, kad ji nedelsiant būtų nušalinta“, - pasakojo N.Putrienė.
Institucijų reakcija
„Šita istorija, tikiu, kad bus toks atsibudimo skambutis visiems ir visi permąstysime savo komunikaciją, elgesį. Manau, kad šita istorija padės nepasikartoti kitoms tokioms istorijoms“, - pridūrė G. Jakštas.„Nenoriu nei vieno nuteisti pagal įrašą ir nemanau, kad tai būtų sąžininga. Sprendimus turi priimti atitinkamos institucijos“, - teigė ministras.
„Būtinai paprašysiu mūsų švietimo priežiūros specialistų pasidomėti, kaip būtų galima paskatinti ir padėti susitvarkyti, kad šio konflikto neliktų. Kartais gali būti, kad vienas tėvas nepatenkintas, bet jeigu visa tėvų bendruomenė - tai mes, pedagogai, rimtai turime pagalvoti, ką ne taip darome“, - „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Taip pat skaitykite: Apie Lietuvos socialinius sluoksnius
Tėvų vaidmuo
Tėvai atkreipė dėmesį, jog jų atžalos, grįžusios iš darželio, ėmė elgtis taip, kaip anksčiau nesielgdavo - pavyzdžiui, netyčia išlieję puodelį, mėgindavo skubiai tvarkytis. Atrodė, kad vaikai bijodavo tomis akimirkomis sulaukti smurto, negražių žodžių savo adresu.
Skelbiama, kad dėl garso įrašuose užfiksuotos medžiagos ir auklėtojų elgesio darželį lankančių vaikų tėvai kreipėsi į policiją.