Sodininkų bendrijų teritorinio socialinio ir gamybinio potencialo vertinimas

Seimas priėmė pataisas: nuo 2027 m. sodininkų bendrijoms atsivers galimybė gauti iki 1,2 proc. GPM paramą. 2026 m. balandžio 7 d. Seimas priėmė Labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kuriomis išplečiamas paramos gavėjų ratas. Už įstatymo projektą Nr. XVP-110(2) balsavo 84 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 5. Priimtam įstatymui suteiktas numeris XV-785.

Paglindant priimtas pataisas, nuo 2027 m. sausio 1 d. galimybė gauti iki 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio dalies paramą bus sudaryta ne tik reli­ginėms bendruomenėms, bendrijoms ir religiniams centrams bei valstybinėms ir savivaldybių mokykloms, bet ir daugiabučių gyvenamųjų namų bei kitos paskirties pastatų savininkams, taip pat sodininkų bendrijoms. Tai reikšmingas sprendimas sodininkų bendrijoms ir jų nariams.

Priimtos pataisos sudarys daugiau galimybių bendruomenėms pritraukti papildomų lėšų bendrosioms reikmėms: aplinkos tvarkymui, viešosios infrastruktūros priežiūrai, apšvietimui, želdynams, takams, vaikų žaidimų aikštelėms ir kitoms bendruomenės reikmėms. Tokie argumentai buvo akcentuojami ir svarstant šias pataisas Seime.

Svarbu pažymėti, kad iki šiol 1,2 proc. GPM paramos gavėjais galėjo būti tik nevyriausybinės organizacijos, kaip jos apibrėžtos Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatyme, bei profesinės sąjungos arba jų susivienijimai. Naujoji tvarka įsigalios nuo 2027 m. sausio 1 d., todėl sodininkų bendrijoms verta iš anksto sekti tolesnę informaciją dėl praktinio šios galimybės įgyvendinimo.

Su projektu susijusius dokumentus - įstatymo projektą, priimtą įstatymą, lyginamąjįVariantą, komitetų išvadas, pasiūlymus, protokolą ir stenogramą - galima rasti ir atsisiųsti Seimo projekto Nr. XVP-110(2) medžiagoje. Tai leidžia įvertinti teritorinio socialinio ir gamybinio potencialo plėtros galimybes sodininkų bendrijose.

Taip pat skaitykite: Neįgalumo tarnybos slapukai

Teritorinio socialinio ir gamybinio potencialo komponentai

  • Socialiniai veiksniai: bendruomenės identiteto stiprinimas, gyventojų įtraukimas į sprendimų priėmimą, socialinė įtrauktis ir saugumo užtikrinimas.
  • Gamybiniai veiksniai: infrastruktūros tvarkymas, aplinkos tvarkymas, želdynų priežiūra, viešųjų erdvių atnaujinimas, vaikų žaidimų aikštelių įrengimas.
  • Finansavimo šaltiniai: priskyrimas iki 1,2 proc. GPM paramai, pritaikymas sodininkų bendrijoms kaip gavėjams nuo 2027 m. pradžios.
  • Valdymo ir įgyvendinimo mechanizmai: galimybės skirti lėšas bendro pobūdžio projektams, koordinavimui su savivaldybėmis ir vietos bendruomenėmis.

Tikslas - sujungti teritorinį socialinį ir gamybinį potencialą su nuosavu žmogaus ir bendruomenės kapitalu, siekiant geresnės gyvenimo kokybės sodininkų bendrijose ir jų aplinkoje.

Praktiniai praktikos gairės

  1. Stebėti teisinius pokyčius ir priimtas pataisas, kad būtų aišku, kada ir kaip galima taikyti 1,2 proc. paramą sodininkų bendrijoms.
  2. Nustatyti prioritetines sritis (aplankos, želdynai, takai, žaidimų aikštelės) ir suderinti su vietos gyventojų poreikiais.
  3. Sukurti bendruomenės projektų planą ir veiksmų kalendorių, įtraukti partnerius iš savivaldybių ir asociacijų.
  4. Rengti finansinius projektų įkainius, stebėti išlaidų valdymą ir efektyvaus lėšų panaudojimo rodiklius.

Dirbant su šiuo potencialu, būtina sukurti aiškią komunikacijos strategiją, kurioje paaiškinama, kaip ir kada galima naudoti finansavimą, ir kokie yra projekto įgyvendinimo etapai.

Meta duomenys ir papildoma informacija

Su projektu susijusius dokumentus - įstatymo projektą, priimtą įstatymą, lyginamąjį variantą, komitetų išvadas, pasiūlymus, protokolą ir stenogramą - galima rasti Seimo projekto Nr. XVP-110(2) dokumentuose.

GPM paramos gavėjai nuo 2027 m. Galimos išlaidos
Sodininkų bendrijos Aplinkos tvarkymas, viešoji infrastruktūra, želdynai, takai, vaikų žaidimų aikštelės
Daugiabučiai namai Pastatų rekonstrukcija, bendro naudojimo erdvių atnaujinimas

Ši naujovė žymiai plėčia paramos gavėjų spektrą ir suteikia sodininkų bendrijoms galimybę aktyviau įsitraukti į savo teritorijų socialinę ir ekonominę plėtrą.

Taip pat skaitykite: SODROS adresai

Taip pat skaitykite: geoturgus ir jo įtaka regionų plėtrai

tags: #teritorinis #socialinis #gamybiniai #potencialai #ivertinti #sodininku