Prisijungimas
NAUJIENOS
Levandų edukacija 2024-10-04
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Pirmadienis, 07 Spalis 2024 09:12
- Peržiūros: 150
Spalio 4 d. Slavikų seniūnijos salėje įvyko levandų edukacija su Lina Martūniene, skirta pagyvenusių žmonių savaitei. Neprailgusios pora valandų pakvipo levandų dvelksmu ir jų skleidžiamu aromatu. edukacijos dalyvės pasigamino lūpų balzamus...
Jaukią aplinką suteikė ir Eglės Dragūnaitytės tapybos darbų paroda...
BC projekto viešinimas_2024
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Antradienis, 27 Rugpjūtis 2024 10:23
- Peržiūros: 193
Muzikantų sambūris 2024-09-13
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Pirmadienis, 16 Rugsėjis 2024 11:00
- Peržiūros: 167
MUZIKANTŲ SAMBŪRIS 2024-09-13
Nuskambėjo, nusiūbavo tradicinė XII-oji kapelų šventė „Muzikantų sambūris“ Slavikuose...
Nors dangus bandė išgąsdinti lietučiu, bet didžiulis noras vakarą praleisti su muzika gamtos apsupty, išsklaidė besikaupiančius debesis. Smagu, kad sulaukėme ne tik savų žiūrovų, bet ir iš kitų rajono vietovių. O dar smagiau, kad šventė galėjo vykti Slavikų mokyklos kieme, kurioje gražiai „įsipaišė“ lauko scena. Kad tai įvyktų, bendruomenė dėkinga Slavikų seniūnijos seniūnui Redui Juškaičiui, seniūnijos darbuotojams, neabejingiems ūkininkams. Tai jiems surėmus pečius, lauko scena sėkmingai „parkeliavo“ nuo buvusių kultūros namų. Smagu, kad ir darželinukai ja naudojasi savo veikloms.
Kapelų šventėje žiūrovus linksmino Šakių kultūros centro Griškabūdžio padalinio kaimo kapela „Nova“ (vad. Valdas Sinkevičius),
Pagėgių kultūros centro Natkiškių kultūros namų kaimo kapela „Vaivorykštė“ (vad. Valdas Armonas)
Kybartų kultūros centro Virbalio kultūros namų kapela „Pliumpa“ (vad. Alfonsas Juškevičius)
bei šeimininkai - Šakių kultūros centro Kudirkos Naumiesčio padalinio Slavikų kaimo kapela (vad. Renata Baltrušaitienė)
Daugiau foto - NUOTRAUKOS
http://slavikai.lt/index.php/galerija/category/199-muzikantu-samburis-2024-09-13
Jaunimo projektas "Po skėčiu" 2024-08-10_11
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Antradienis, 27 Rugpjūtis 2024 08:21
- Peržiūros: 216
Savaitgalinė jaunimo stovykla „Po skėčiu“: Draugystės ir nuotykių kupinas laikas
Rugpjūčio viduryje Šilgalių kaime, Slavikų seniūnijos bendruomenės centrui priklausančioje buvusios mokyklos patalpose ir teritorijoje vyko dviejų dienų jaunimo stovykla „Po skėčiu“. Ši stovykla subūrė 17 jaunuolių, kurių amžius nuo 14 iki 23 metų. Organizatoriai siekė suteikti dalyviams ne tik linksmą ir įsimintiną laiką, bet ir skatinti bendruomeniškumą, kūrybiškumą bei pažintį su gamta.
Stovykla prasidėjo nuo dalyvių susirinkimo ir registracijos, po kurios vyko bendras susipažinimo susitikimas. Tai buvo pirmasis žingsnis siekiant sukurti draugišką ir atvirą atmosferą tarp stovyklautojų. Po to dalyviai buvo supažindinti su stovyklos teritorija, įsikūrė palapinėse ir pasiruošė intensyviai dienai.
Popietę dalyviai įsitraukė į meno dirbtuves, kurios suteikė galimybę išreikšti savo kūrybiškumą ir pabendrauti su kitais. Šių dirbtuvių metu jaunuoliai galėjo išbandyti save ir pasidalinti savo kūrybinėmis idėjomis. Vėliau vyko komandiniai žaidimai, kurie buvo orientuoti į bendradarbiavimo, lyderystės ir komandinio darbo įgūdžių ugdymą.
Vakaro metu visų laukė unikalus iššūkis – naktinis žygis po žvaigždėtu dangumi su ekstremaliais elementais. Dalyviai, vadovaujami gidų, leidosi į kelionę po Šilgalių šilą, kur galėjo patirti gamtos magiją naktį. Žygio metu buvo surengtos kliūtys, kurios jaunimą skatino nemiegoti ir į viską žvaliai reaguoti. Ši patirtis neabejotinai paliko įspūdį visiems stovyklautojams. Vakaro įspūdžius vainikavo pačių pasirinkto filmo žiūrėjimas.
Antrąją stovyklos dieną stovyklautojai pradėjo su energija ir pasirengimu naujiems iššūkiams. Atlikę rytinę mankštą, po pusryčių vyko draugiškas tinklinio turnyras, kuriame dalyvavo visi stovyklautojai. Komandos buvo sudarytos burtų keliu, o žaidimas ne tik leido išbandyti sportinius įgūdžius, bet ir dar labiau sustiprino komandinę dvasią.
Po pietų dalyviai įsitraukė į aplinkosauginę veiklą – surengė švaros akciją stovyklos teritorijoje ir jos apylinkėse. Ši veikla skatino jaunuolius rūpintis aplinka ir ugdė atsakomybę už gamtos išsaugojimą.
Stovyklos uždarymas vyko su laisvalaikio veiklomis – pokalbiais bei atsisveikinimu. Nors stovykla truko tik dvi dienas, jos metu užsimezgusios draugystės ir įgyti įgūdžiai neabejotinai išliks ilgam.
Savaitgalinė stovykla „Po skėčiu“ parodė, kaip svarbu jaunimui suteikti erdvę saviraiškai, bendravimui ir ryšio su gamta puoselėjimui. Tai buvo puiki proga ne tik praleisti laiką kartu, bet ir įgyti vertingų patirčių, kurios ilgainiui padės tapti atsakingais ir sąmoningais asmenimis. Nuostabu, kad dalyvavęs jaunimas turėjo daugybę pirmųjų patirčių, išbandė, ko niekada nemokėjo. Ačiū Šilgalių jaunimui už dalyvavimą ir didelę pagalbą stovykloje. Jūs nuostabūs. Projekto vadovė Sandra Pavalkė
Tai antras šiais metais neformalios Šilgalių kaimo jaunimo grupės projektas, finansuotas Šakių rajono savivaldybės mokymosi visą gyvenimą, jaunimo ir sporto programos, bendradarbiaujant su Slavikų seniūnijos bendruomenės centru. Pirmininkė Renata Baltrušaitienė
Poezijos rudenėlis 2024-09-06
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Pirmadienis, 16 Rugsėjis 2024 10:48
- Peržiūros: 241
POEZIJA PRATURTINTAS RUDUO
Tradiciškai Kurynės parke organizuojamame „Poezijos rudenėlyje“ penktadienio vakaras (rugsėjo 6 d.) buvo unikalus, skirtas išskirtinei asmenybei – parko įkūrėjo, technikos mokslų daktaro, kraštotyrininko, vertėjo Zigmo Naujokaičio gimimo 95-mečiui.
Šventėje dalyvavo pats jubiliatas ir jo sūnus, Šv. Pijaus X kunigų brolijos kunigas Edmundas Naujokaitis, su kuriuo drauge 2019 m. sudarė ir išleido knygą „Iš Slavikų krašto praeities“.
Šventės svečiai – Šakių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas, Tarybos narė Rima Rauktienė, Šakių KC Griškabūdžio padalinio Barzdų salės retro grupė „Vaivorykštė“ (vad. V. Klimaitienė).
Kurynės dendrologinį rinkinį, dr. Z. Naujokaičio gyvenimo faktus pristatė renginio vedėjos R. Baltrušaitienė ir I. Baršauskienė. Poeziją skaitė rajono kūrėjos: O. Jasinskienė, M. Rastupkevičiūtė, V. Ližaitienė, L. Eringienė, R. Mockeliūnienė, E. Burda, D. Aniulienė, R. Klimaitienė, V. Tarnauskaitė.
Visą vakarą kalbėjo dienos gerumas, pasak R. Rauktienės, – lyg kokios paslaptys, lyg spalvos, lyg tie gyvenimo margumai, lyg dvasios raštai, lyg kasdienos mozaikos, lyg mintys, lyg jausmai... O gal net kartu viskas? Juk tai – poezijos ruduo...
#ŠakiųViešojiBiblioteka #KurynėsParkas #PoezijosRudenėlis
Daugiau foto - http://slavikai.lt/index.php/galerija/category/198-poezijos-rudenelis-2024-09-06
Šv. Onos atlaidai ir Oninių šventė 2024-07-21
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Antradienis, 23 Liepa 2024 13:04
- Peržiūros: 367
Ten, kur Siesartis susilieja su Šešupės vingiais, kur dar XVI a. jau minimi Slavikai, užverstas ne vienas istorijos ir santvarkos puslapis, gyvuoja Slavikų Šv. Onos parapijos parapijiečiai. Čia jie švenčia Šv. Onos atlaidus ir Onines. Šiemet vienas iš pagrindinių akcentų – Šv. Onos parapijos bažnyčioje atlaidų Šv. Mišių metu konsekruojamas naujasis bažnyčios altorius. Iškilmėms vadovavęs Vilkaviškio vyskupijos vyskupas Rimantas Norvila linkėjo, kad altoriaus konsekracijos šventė visai parapijai lai primena, jog Dievas čia yra su mumis. Jog jis ateina į mūsų tarpą, kad mus atgaivintų, stiprintų, drąsintų kasdienybės sunkumuose kaip Jėzus prabyla Evangelijoje: „Ateikite pas mane visi, kurie vargstate ir esate prislėgti: aš jus atgaivinsiu“. (Mt 11,28). Altoriaus ir sakyklos projekto autorius Zigmantas Brazauskas, pagamino Antanas Šlapkauskas. Klebonas kun. Romas Budrevičius autorius ir svečius pakvietė parašais patvirtinti perdavimo aktą...
Po iškilmingų Šv. Onos atlaidų parapijiečiai rinkosi į tradicinę Oninių šventę, kur visi buvo vaišinami gira ir namine duona.
Oninės – tai vasaros šventė, kurios metu moterys šiuo vardu pažymi varduves – Šventą Oną. Šventos Onos atlaidai Slavikuose turi ilgą istoriją. Jie buvo pradėti švęsti nuo 1814 metų. Šį kartą šventės dalyviai buvo pakviesti nusikelti į tarpukario Slavikus, pajusti to laikmečio dvasią,pažaisti ir įsikūnyti į tų laikų slavikietį, įsiamžinti prie senos 1931 m. Slavikų „Pavasarininkų“ kuopos fotografijos, foto arkos „Oninės Slavikuose“ bei foto būdelėje. Taip pat prie tarpukario laikotarpio prisiliesti buvo galima teatralizuotoje edukacijoje „Amžinasis pasienis“. Vaikų užimtumui ir pramogoms veikė dailės dirbtuvėlės ir senoviniai žaidimai, mažųjų džiaugsmui ore skraidė muilo burbulai.
Šventinę aplinką sukūrė Slavikų seniūnijos darbuotojų ir gyventojų pastatyta nauja pavėsinė, lauko ekspozicija „Slavikų miestelis tarpukaryje“ - nepaskolinta iš Zanavykų muziejaus, tai daugiau negu dešimties šeimų prisidėjimas. Tai ir malūnas, ir mėsinė, ir alinė, pieninė, klojimo teatras.
Šventės vedėjos – tarpukario ponios Ingrida Baršauskienė ir Birutė Mačienė pristatė faktus apie to meto gyvenimą Slavikuose. „Tarpukario Slavikuose virte virė gyvenimas. Nuo seno Slavikai buvo, kaip ir dabar yra, pasienio gyvenvietė. Veikė muitinė, dirbo pasienio policijos pareigūnai. Slavikuose reikalinga buvo ir daboklė. Slavikiečiai buvo verslūs žmonės, čia veikė 3 parduotuvės: privati, kooperatyvo ir Mažeikos mėsos parduotuvė. Alinės buvo dvi. Degtinė pardavinėjama „Monopolyje“. Slavikuose veikė pieno nugriebimo punktas. Čia taip pat veikė du malūnai – vėjinis ir garinis, kuriuose malė, pikliavojo, gamino manus. Netoli bažnyčios pas gyventoją buvo įsikūrusi pradžios mokykla. Slavikai galėjo džiaugtis pranašumu prieš kitus, net ir didelius miestelius, tuo, kad keletą dešimtmečių Slavikuose gyveno ir dirbo plačiai apylinkėje žinomas gydytojas Jonas Povilaitis.
Tais laikais dirbo du veterinarijos gydytojai: privatus ir valdiškas. Slavikai turėjo ir vaistinę. Slavikiečiai turėjo bažnyčios chorą. Galima pasigirti, kad jie dalyvavo pirmojoje dainų šventėje Kaune. Čia buvo ir klojimo teatras, džiuginęs pastatytų spektaklių gausa. Slavikuose buvo gausu ir organizacijų – veikė Šaulių sąjunga ir Moterų sąjunga, vaikų organizacija „Angėlaičiai“ ir Lietuvos jaunimo organizacija „Jaunalietuviai“. Čia aktyvią veiklą vykdė Jaunųjų lietuvių katalikų organizacija „Pavasarininkai“, kurie švęsdavo vasario 16-ąją, Motinos dieną, švento Aloyzo dieną. Šventės prasidėdavo pamaldomis bažnyčioje, paskui rinkdavosi klebonijos kieme, vaišėms, paskaitoms ir šokiams bei žaidimams“.
Pasidžiaugta, kad pasitelkę šiuolaikines technologijas, į Onines „pasikvieti“ tarpukario Slavikų „Pavasarininkai“. Bendruomenės „Slavikiečiai“ idėją – pagaminti didelę 1931 m. fotografiją ant kluono sienos – įgyvendinti padėjo rėmėjui Albinas Markevičius, seniūnas Redas Juškaitis ir seniūnijos vyrai, MB „Knygnešiai“ vadovas Aivaras Kriščiūnas.
Šventėje dalyvavo ir sveikinimo žodžius tarė rajono savivaldybės meras Raimondas Januševičius, rajono tarybos narys Edgaras Pilypaitis, seniūnijos seniūnas Redas Juškaitis, kuris bendruomenei pristatė auksarankius, pastačiusius naują pavėsinę bei įteikė padėkos dovaną. O seniūnijos specialistei Birutei Mačienei įteikta rajono mero padėka.
Net 10 Slavikų Onučių sulaukė sveikinimų ir dovanų iš Slavikų seniūnijos seniūnaičių Neringos Žilionienės ir Raimondos Šuikienės rankų. Visoms kitoms Onoms ir Onutėms nusiųsta daug linkėjimų vardadienio proga ir padovanotas šventinis koncertas.
Slavikų seniūnas Redas Juškaitis paskelbė ir apdovanojo 4 seniūnijos darbštuoles, kurios puoselėja tradicinius gėlių darželius. Padėką šventės rėmėjui ir nuolatiniam gerų darbų globėjui Šarūnui Konkuleičiui įteikė bendruomenės „Slavikiečiai“ pirmininkė Neringa Žilionienė. Naują Slavikų seniūnijos bendruomenės leidinuko „Slavikietis“ numerį pristatė ir šventės dalyviams išdalino Slavikų seniūnijos bendruomenės centro pirmininkė Renata Baltrušaitienė. Oninių šventę vainikavo atlikėjos Gabijos Kardauskaitės koncertas.
Kad tradicinė šventė „Oninių šventė Slavikuose“ įvyko padėkota rėmėjams ir organizatoriams. Šventė finansuota pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2023–2025 metų veiksmų plano priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ programą - bendruomenės „Slavikiečiai“ pateiktas projektas „Oninių šventės tradicijų išsaugojimas“. „Ačiū“ tariame Slavikų seniūnijai ir jos darbuotojams, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Šakių kultūros centro Kudirkos Naumiesčio padaliniui, bendruomenei „Slavikiečiai“, Šakių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Slavikų padaliniui, Slavikų seniūnijos bendruomenės centrui, kraštiečiui Albinui Markevičiui bei jo padėjėjui Šarūnui Konkulevičiui.
Renata Baltrušaitienė
Fotografijos Aivaro Kriščiūno, Linos Poškevičiūtės ir Renatos Baltrušaitienės
Daugiau foto - NUOTRAUKOS
Slavikų kaimo kapela Bydry (Lenkija)
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Pirmadienis, 09 Rugsėjis 2024 14:40
- Peržiūros: 151
2024 m. rugsėjo 8 d. Slavikų kaimo kapela linksmino kaimynus Burdy miestelio Derliaus šventėje (Lenkija).
Heraldikos diena Vilniuje' 2024-06-12
- Informacija
- Kategorija: Naujienos
- Paskelbta Pirmadienis, 08 Liepa 2024 09:13
- Peržiūros: 264
Šventinis renginys „Lietuvos heraldika – mūsų tradicija ir vertybė“