"Pasaulis kitaip"

 

Rugsėjo 24 – 28 dienomis Šakių „Varpo“ mokykloje vyko  meno dienų savaitė „Pasaulis kitaip“. Mokyklos bendruomenei buvo organizuojamos įvairios veiklos, šokių ir dainos pamokos, tapybos, lipdybos, saugaus eismo akcijos. Pirmąją dieną diskutavę, aptarę ir susitarę, kaip galima įvairiomis priemonėmis parodyti pasaulio įvairovę, jo spalvas, nuotaikas, visi ėmėsi kūrybos. Kryptingo meninio ugdymo klasės mokiniai piešė, lipdė ir raižė ant muilo įvairias kaukes. Jos dabar puošia mokyklos oranžeriją. Kiti su teptukais ir įvairiais dažais stojo prie foto sienelių. Trečio aukšto pradinukų trikampiuose į pasaulį galima pasižiūrėti gėlių, kiškio, pelėdos, ežiuko, drugelių, boružėlių, šuniuko ir net pingvinų akimis. Smagu džiaugtis žaismingomis, spalvingomis sienelėmis, o dar smagiau prie jų ar jose fotografuotis. Taip pat vyko spektaklių ir amfiteatro pasirodymai, policijos pareigūnė vedė saugaus eismo pamokas pradinių klasių mokiniams. Buvo dalinami atšvaitai ir primenama jų paskirtis ir  kaip taisyklingai jį segėti.

    

Tradicinė duonos šventė

  

Tradicinė Duonos šventė „Su savo duona visur rasi suolą“

   Zanavykų muziejaus kolektyvas džiaugiasi jau 16-tą kartą įvykusia, tradicine, edukacine Duonos kelio švente „Su savo duona visur rasi suolą“. Aktyviai įsitraukus bendruomenės nariams, gausus moksleivių būrys ir kiti šventės svečiai, turėjo galimybę susipažinti su senosiomis javapjūtės pabaigtuvių tradicijomis. Susirinkusius šventės dalyvius pasveikino ir nuolatiniais tradicijų puoselėtojais, Girėnų bendruomenės nariais pasidžiaugė Aurelija Papievienė, laikinai einanti Šakių rajono kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos pareigas. O taip pat Valentinas Jazerskas Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas pasidžiaugė išlaikomomis tradicijomis.
   Šakių kultūros centro 
Folkloro ansamblis Šakija (vadovė Virginija Snudaitienė) ir Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“ (vadovė Jūratė Navickienė) su tradicine liaudiška pabaigtuvių daina parnešė ir Zanavykų muziejaus vadovei Rimai Vasaitienei įteikė simbolinį pabaigtuvių vainiką – bene svarbiausią šventės akcentą. Vėliau, smagiais šokiais susirinkusiuosius linksmino ir vaikų kolektyvai Šakių meno mokyklos liaudiškų šokių grupė „Šakietukas“ (vadovė Justė Lukauskienė) bei Šakių „Varpo“ mokyklos liaudiškų šokių grupė „Pynė“ (vadovė Vitalija Venienė). 
   Muziejaus kieme buvo galima susipažinti su autentiškais, senaisiais javų apdirbimo padargais. Stebėti, kaip javų pėdai kuliami spragilais, niekojami geldoje, arpuojami arpu. Kaip grucė grūdžiama piestoje ir kaip grūdai malami senosiomis rankinėmis girdomis bei sijojami rėčiu. Lukšių žemės ūkio bendrovė demonstravo savo naujausią javapjūtės techniką ir susilaukė didelio vaikų dėmesio.
   Kartu su kitomis duonos kepimo tradicijų saugotojomis ir puoselėtojomis mugėje prekiavo ir „Gulbelės kepyklėlės“ atstovės. Mažieji buvo vaišinami šviežia duona su kaimišku sviestu ir kmynų arbata. „Vaikučiai visais laikais mėgo duoną. Jiems ir gardu, ir paklausyti įdomu, kaip miltų gaminys tampa gardžiu, kvepiančiu duonos ar pyrago kepaliuku, “- dalinosi įspūdžiais „Gulbelės kepyklėlės“ technologė Vilija Dovydaitienė, kurios giminėje jau daugybę metų iš kartos į kartą perduodamos duonos kepimo paslaptys.
   Vaikai galėjo savo rankomis pajusti tikros duonos tešlos minkštumą ar paragauti šviežiai plikyto raugo, galiausiai išbandyti ir visai primityvų duonutės kepimą ant laužo. Rūpestingų mokytojų dėka mažai kas prisvilo, o mažieji kepėjai didžiavosi rezultatais: vieni valgė vos ištraukę iš laužo, kiti vežėsi namo tėveliams pradžiuginti.
   Visus išalkusius šventės dalyvius tikra zanavykiška duonzupe vaišino visai šalia įsikūręs restoranas "Kuchmistrai". Duonos šventėje organizuota ir etnokultūrinė akcija „Visa Lietuva šoka“. „Šakijos“ ir „Santakos“ kolektyvai kvietė drauge mokytis tradicinių šokių ir žaidimų. Prie jų netrukus prisijungė šventės dalyviai, bei „Šakietuko“ ir „Pynės“ kolektyvai. 
    Gausiame vaikų būryje vykdytas saugaus eismo projektas. 
Renginio metu moksleiviams buvo primintos saugaus eismo taisyklės, organizuota viktorina, kurios metu bus užduodami klausimai saugaus eismo tema, tikimasi, kad išdalinti atšvaitai paskatins visus labiau rūpintis savo ir kitų saugumu keliuose
    Šventės pabaigoje visus kolektyvus šviežiais „Gulbelės kepyklėlės“ gaminiais apdovanojo UAB „
Gulbelė vadovas ir Zanavykų muziejaus direktorė. Vaikų kolektyvai gavo saldžių dovanų ir iš UAB „Uriga“. Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė dėkojo svečiams ir kvietė nepamiršti savo tradicijų, o kitais metais vėl pasimatyti. 

  

  

"Varpiečiai" pradėjo mokslo metus

 

   Atėjus rugsėjui, keliuose ir gatvėse pasipylė daugybė vaikų, tad mokslo metų pradžioje suaugusieji turėtų suvokti, jog labai svarbu parengti vaikus saugiai elgtis kelyje. Šakių „Varpo“ Mokyklos bendruomenė jau eilę metų dalyvauja  kasmetiniame Lietuvos automobilių direkcijos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse-2018″, konkursą administruoja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Šios mokyklos mokytojai ir tėvai nuo mažens vaikams stengiasi įskiepyti supratimą apie tinkamą elgesį kelyje ir atsakomybę už savo veiksmus. Vaikams stengiamasi suprantamai paaiškinti pagrindines saugaus elgesio kelyje taisykles. Rugsėjo pirmąją savaitę mokykloje buvo vykdoma saugaus eismo akcija „Saugok save“.

Mokslo metų pradžioje tėvai vaikus stengiasi palydėti patys, kad vėliau, kai vaikas vienas eis į mokyklą,  žinotų kur ir kaip pereiti važiuojamąją kelio dalį, parodyti kaip elgtis šviesoforu reguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje, nereguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje. Saugaus eismo kultūrą skatinančios akcijas „Saugok save“ mokiniams buvo primintos saugaus eismo ir elgesio taisyklės. Akcijos metu moksleiviams išdalinta įvairiausių saugaus eismo priemonių.