Žmogaus saugos diena

                           Žmogaus saugos diena

  
   Sklandžiai ir gražiai ne vienerius metus bendradarbiauja Zanavykų muziejus ir Kriūkų bendruomenės centras, vykdydami Saugaus eismo projektus bendruomenėse. Bendruomenė ypač rūpinasi vaikų saugumu, todėl kartu įsijungė į Kriūkų mokyklos-daugiafunkcio centro organizuojamą Žmogaus saugos dieną, kuri vyko kitose erdvėse – Šakių PK ir priešgaisrinėje tarnyboje. Šakių rajono policijos komisariate pasivaikščiojo po komisariato patalpas, apžiūrėjo sulaikymo kameras iš išorės ir iš vidaus, išbandė grotų tvirtumą. Pasisekė susipažinti su komisariato vadu, apžiūrėti naujausią policijos automobilį, išbandyti policininkų ir tyrėjų darbo įrankius, kalbėtasi apie saugų eismą kelyje. Taip pat išklausė paskaitą apie policininko profesiją, jos ypatumus. Toliau užsiėmimas tęsėsi Šakių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Čia išklausė paskaitą apie saugų elgesį nelaimių metu. Vėliau apžiūrėjo gaisrininkų - gelbėtojų įrangą, klausėsi pasakojimų apie įvairius atsitikimus, specialistai pristatė pirotechnikos pavojus ir neatsakingo naudojimo pasekmes.

 

 

"Pasaulis kitaip"

 

Rugsėjo 24 – 28 dienomis Šakių „Varpo“ mokykloje vyko  meno dienų savaitė „Pasaulis kitaip“. Mokyklos bendruomenei buvo organizuojamos įvairios veiklos, šokių ir dainos pamokos, tapybos, lipdybos, saugaus eismo akcijos. Pirmąją dieną diskutavę, aptarę ir susitarę, kaip galima įvairiomis priemonėmis parodyti pasaulio įvairovę, jo spalvas, nuotaikas, visi ėmėsi kūrybos. Kryptingo meninio ugdymo klasės mokiniai piešė, lipdė ir raižė ant muilo įvairias kaukes. Jos dabar puošia mokyklos oranžeriją. Kiti su teptukais ir įvairiais dažais stojo prie foto sienelių. Trečio aukšto pradinukų trikampiuose į pasaulį galima pasižiūrėti gėlių, kiškio, pelėdos, ežiuko, drugelių, boružėlių, šuniuko ir net pingvinų akimis. Smagu džiaugtis žaismingomis, spalvingomis sienelėmis, o dar smagiau prie jų ar jose fotografuotis. Taip pat vyko spektaklių ir amfiteatro pasirodymai, policijos pareigūnė vedė saugaus eismo pamokas pradinių klasių mokiniams. Buvo dalinami atšvaitai ir primenama jų paskirtis ir  kaip taisyklingai jį segėti.

    

Tradicinė duonos šventė

  

Tradicinė Duonos šventė „Su savo duona visur rasi suolą“

   Zanavykų muziejaus kolektyvas džiaugiasi jau 16-tą kartą įvykusia, tradicine, edukacine Duonos kelio švente „Su savo duona visur rasi suolą“. Aktyviai įsitraukus bendruomenės nariams, gausus moksleivių būrys ir kiti šventės svečiai, turėjo galimybę susipažinti su senosiomis javapjūtės pabaigtuvių tradicijomis. Susirinkusius šventės dalyvius pasveikino ir nuolatiniais tradicijų puoselėtojais, Girėnų bendruomenės nariais pasidžiaugė Aurelija Papievienė, laikinai einanti Šakių rajono kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos pareigas. O taip pat Valentinas Jazerskas Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas pasidžiaugė išlaikomomis tradicijomis.
   Šakių kultūros centro 
Folkloro ansamblis Šakija (vadovė Virginija Snudaitienė) ir Sintautų kultūros centro folkloro ansamblis „Santaka“ (vadovė Jūratė Navickienė) su tradicine liaudiška pabaigtuvių daina parnešė ir Zanavykų muziejaus vadovei Rimai Vasaitienei įteikė simbolinį pabaigtuvių vainiką – bene svarbiausią šventės akcentą. Vėliau, smagiais šokiais susirinkusiuosius linksmino ir vaikų kolektyvai Šakių meno mokyklos liaudiškų šokių grupė „Šakietukas“ (vadovė Justė Lukauskienė) bei Šakių „Varpo“ mokyklos liaudiškų šokių grupė „Pynė“ (vadovė Vitalija Venienė). 
   Muziejaus kieme buvo galima susipažinti su autentiškais, senaisiais javų apdirbimo padargais. Stebėti, kaip javų pėdai kuliami spragilais, niekojami geldoje, arpuojami arpu. Kaip grucė grūdžiama piestoje ir kaip grūdai malami senosiomis rankinėmis girdomis bei sijojami rėčiu. Lukšių žemės ūkio bendrovė demonstravo savo naujausią javapjūtės techniką ir susilaukė didelio vaikų dėmesio.
   Kartu su kitomis duonos kepimo tradicijų saugotojomis ir puoselėtojomis mugėje prekiavo ir „Gulbelės kepyklėlės“ atstovės. Mažieji buvo vaišinami šviežia duona su kaimišku sviestu ir kmynų arbata. „Vaikučiai visais laikais mėgo duoną. Jiems ir gardu, ir paklausyti įdomu, kaip miltų gaminys tampa gardžiu, kvepiančiu duonos ar pyrago kepaliuku, “- dalinosi įspūdžiais „Gulbelės kepyklėlės“ technologė Vilija Dovydaitienė, kurios giminėje jau daugybę metų iš kartos į kartą perduodamos duonos kepimo paslaptys.
   Vaikai galėjo savo rankomis pajusti tikros duonos tešlos minkštumą ar paragauti šviežiai plikyto raugo, galiausiai išbandyti ir visai primityvų duonutės kepimą ant laužo. Rūpestingų mokytojų dėka mažai kas prisvilo, o mažieji kepėjai didžiavosi rezultatais: vieni valgė vos ištraukę iš laužo, kiti vežėsi namo tėveliams pradžiuginti.
   Visus išalkusius šventės dalyvius tikra zanavykiška duonzupe vaišino visai šalia įsikūręs restoranas "Kuchmistrai". Duonos šventėje organizuota ir etnokultūrinė akcija „Visa Lietuva šoka“. „Šakijos“ ir „Santakos“ kolektyvai kvietė drauge mokytis tradicinių šokių ir žaidimų. Prie jų netrukus prisijungė šventės dalyviai, bei „Šakietuko“ ir „Pynės“ kolektyvai. 
    Gausiame vaikų būryje vykdytas saugaus eismo projektas. 
Renginio metu moksleiviams buvo primintos saugaus eismo taisyklės, organizuota viktorina, kurios metu bus užduodami klausimai saugaus eismo tema, tikimasi, kad išdalinti atšvaitai paskatins visus labiau rūpintis savo ir kitų saugumu keliuose
    Šventės pabaigoje visus kolektyvus šviežiais „Gulbelės kepyklėlės“ gaminiais apdovanojo UAB „
Gulbelė vadovas ir Zanavykų muziejaus direktorė. Vaikų kolektyvai gavo saldžių dovanų ir iš UAB „Uriga“. Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė dėkojo svečiams ir kvietė nepamiršti savo tradicijų, o kitais metais vėl pasimatyti.